Porady
2018-03-27

Równowaga PEH - proteiny

Proteiny czyli regeneracja i odbudowa włosów

Budulec włosa - proteiny, inaczej białko. To własnie z nich są zbudowane włosy i dzieki nim posiadaja odproność na zniszczenia.  Proteiny odbudowują strukturę naszych włosów i są potrzebne każdemu rodzajowi włosa. Pomogą włosom zniszczonym, zmęczonym po zabiegach fryzjerskich, po użyciu wysokiej temperatury i takim, którym brakuje energii.

Proteiny w kosmetykach

Jednak jak ze wszystkim, stosując proteiny należy zachować umiar. Nadmiar białka powoduje przesuszenie, puszenie i łamliwość. Proteiny maja różną postać - od drobnych cząsteczek, które uzupełniają ubytki, do dużo większych, które działają filmotwórczo i można je znaleźć w domowych produktach. Proteiny hydrolizowane zawieraja małe cząsteczki i głownie znajdują się w gotowych kosmetykach i są to m.in keratyna, mleczko pszczele, jedwab czy kolagen. Przykładowe kosmetyki zawierające proteiny:

  • Biovax proteiny mleczne
  • Biovax keratyna i jedwab
  • Bingospa proteiny i elastyna
  • Kallos Milk
  • Kallos Keratin
  • Nivea Long Repair

Proteiny w produktach

Źródłem domowych protein są jogurty, kefiry, żółtko i białko jaj, żelatyna. Proteiny stosujemy na włosy w formie maski. Najlepsze działanie uzyskamy pozostawiając ją na włosach na conajmniej 15 min. Również podgrzanie sprawi że maska lepiej wchłonie się w strukturę włosa. Możemy do tego celu użyc zwykłej foli spożywczej lub suszarki. Wprowadzając maskę należy unikać wczesywania jej grzebieniem we włosy, wystarczy delikatnie ją wgnieść. Aby dowiedzieć sie których protein potrzebują nasze włosy najlepiej jest przetestowac jedną i drugą postać. Nie każde proteiny służą naszym włosom. 

Bardzo istone jest to, aby po delikatnym spłukaniu maski proteinowej, dostarczyć włosom emolientów. Jest to niezbędny etap aby móc zachować odżywienie nadane przez proteiny. Emolienty dodadzą miękkości włosom dzięki czemu unikniemy również efektu przeproteinowania i przesuszenia włosów.