Ciekawostki
2018-08-16

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów spowodowane jest przez wiele czynników o których możemy nawet nie wiedzieć. Zapoznaj się z artykułem, aby dowiedzieć się jaka może być przyczyna twojej utraty włosów.

Dziennie tracimy ok 50-100 włosów. Jest to normalny proces, którym nie należy się martwić i dzięki któremu nowe włosy mają szansę wyrosnąć. Co w momencie, kiedy na szczotce pojawiają się duże ilości utraconych włosów? Wtedy mowa o nadmiernym wypadaniu włosów z którym trzeba zacząć sobie radzić. Nadmierne wypadanie włosów to zmora wielu ludzi. Wygląd naszych włosów w największej mierzy zależy oczywiście od naszych genów, jednak co w momencie, kiedy włosy zacynaja nagle wypadać?

Poznaj dlaczego włosy nadmiernie wypadają

1. Zaburzenia hormonalne
Czyli niedoczynność lub nadczynność tarczycy mogą być winowajcą wypadających włosów. Warto zatem sprawdzić poziom TSH aby móc wykluczyć chorobę. Zaburzenia hormonalne występują również kiedy zmagamy się z zwiększoną liczbą androgenów - wtedy mowa o tzw. łysieniu androgenowym.

2.Łysienie plackowate
Jest to choroba autoimmunologiczna, czyli polega ona na tym że, organizm atakuje sam siebie. Niestety przyczyny do tej pory nie są znane. Przypuszcza się, że wpływ na chorobę ma duży stres, genetyka lub zaburzenia tarczycy. Choroba objawia się pojawianiem się okrągłych lub owalnych ognisk pozbawionych włosów. Konieczne jest podjęcie leczenia u dermatologa.

3.Złe odżywianie i dieta
Kiedy nie dostarczamy naszemu organizmowi wystarczającej dawki witamin i minerałów, możemy narazić się na utratę włosów. Warto przyjrzeć się naszemu codziennemu menu i pamiętać o jedzeniu odpowieniej ilości warzyw i owoców. Szczególnie ważne jest także dostarczanie codziennej dawki białka aby włosy mogły zdrowo rosnąć i nie wypadać. Również po ukończeniu radykalnej diety możemy zauważyć jak nasze włosy zaczynają wypadać. Jest to wina szybko utraconej wagi, często też własnie za małej ilości zjadanych witamin.

4.Choroby skóry głowy
Jeśli cierpimy na grzybicę skóry głowy, jesteśmy narażeni na spowolniony wzrost włosów i ich utrate.

5.Włosy zniszczone zabiegami fryzjerskimi
Włosy zniszczone rozjaśnianiem, trwałą ondulacją czy stosowaniem zbyt wysokich temperatur również są narażone na nadmierne wypadanie. W takim przypadku należy zadbać o ich odbudowę i świadomą pielęgnację.

6.Ciąża
Ciąża to okres w którym nie dosyć, że jest zaburzona gospodarka hormonalna, to zwiększa się bardzo zapotrzebowanie na witaminy i minerały. To zestawienie potrafi sprawić, że nasze włosy mocno na tym ucierpią. To samo może mieć miejsce po porodzie, co jest spowodowane również tym, że w okresie ciąży włosy rosną dużo szybciej, skutkując później wzmożonym wypadaniem.

7.Nieodpowiednia fryzura
Zbyt mocne wiązanie włosów, używanie metalowych spinek i gumek, noszenie ciasnych kucyków na czubku głowy, tapirowanie włosów i używanie zbyt mocnych lakierów. To wszystko przyczynia się do problemu wypadających włosów.

8.Stres
Nie od dziś wiadomo, że stres jest niszczący dla naszego organizmu. Zaburzenia psychiczne, złe samopoczucie, stosowanie leków także przyczynia się do wypadania włosów.

9.Menopauza
Spadek poziomu estrogenów w okresie menopauzy powoduje wypadanie włosów.

10.Witamina A
Mowa oczywiście o nadmiernym przyjmowaniu witaminy A, zarówno w diecie jak i kuracji lekami.