Porady
2018-06-16

Jak ukryć siwe włosy

Jak sobie poradzić z siwymi włosami? W jaki sposób możemy je szybko zatuszować, kiedy nie mamy czasu na wizytę u fryzjera?

Siwe włosy najczęściej pojawiają sie w okolicach 40 roku życia. Istnieją jednak przypadki, kiedy nasze włosy już w wieku 20 lat zaczynają tracić melaninę, czyli barwnik odpowiedzialny za kolor włosów.

Kolejnym faktem jest to, że włosy, które z natury są ciemne, szybciej tracą swój kolor. Siwnienie jest naturalnym procesem i spotka każdego z nas, jednak nie musimy się do niego przyzwyczajać. Poniżej przedstawiamy profesjonalne jak i naturalne metody zakrycia siwych kosmyków. Niektóre z nich z powodzeniem zastosujesz sama w domu. Sprawdź sama!

1. Farbowanie

Jest to najpopularniejsza metoda pozbycia się siwych włosów. Najbezpieczniej jest wykonać zabieg u fryzjera, jednak istnieją również farby do użytku domowego. 

2. Odsiwiacze

Odsiwiacze mają inne działanie niż tradycyjna farba do włosów. Ich zadaniem nie jest nadanie nowego odcienia, a stopniowa pigmentacja siwych kosmyków. Efekty jakie można dzięki nim uzyskać są naturalne. Jest to idealne rozwiązanie również dla panów, którzy chcą w naturalny sposób pozbyć się siwizny. Zabieg taki można wykonać samemu w domu, przy użyciu drogeryjnych odsiwiaczy lub zakupionych w intenecie albo wybrać się do salonu fryzjerskiego na profesjonalny zabieg.

3. Szampony koloryzujące

Jest to delikatniejsza forma ukrywania siwych kosmyków. Szampony koloryzujące w odróżnieniu od farb są dużo delikatniejsze i znacznie mniej trwałe. Poziom krycia też jest słabszy jendak jeśli potrzebujesz szybko zakryć siwe włosy, możesz samodzielnie w domu zastosować taki szampon. Do kupienia w każdej drogerii.

4. Pianki koloryzujące

Pianki koloryzujące to alternatywa dla szamponów koloryzujących. Są proste w użyciu i dają natychmiastowy efekt. Należy jednak liczyć się z tym, że krycie taką pianką koloryzującą nie jest stu procentowe i utrzymuje się do kolejnego mycia. Przeważnie efekt jaki możemy uzyskać to zmiana odcienia białych włosów na ciemniejszy, czyli dzięki temu, siwe włosy nie będą się tak rzucały w oczy, szczególnie na ciemnych włosach. Piankę koloryzującą można kupić w salonie fryzjerskim lub niektórych drogeriach kosmetycznych.

5. Spray'e koloryzujące

Na rynku dostępne są również spray'e koloryzujące przeznaczone głownie do szybkiego tuszowania odrostów. Możemy je zastoswać w miejscach występoniwania siwizny. Nie uzyskamy tym mocnego krycia, ale na pewno pomogą nam zgubić siwe włosy.

6. Domowe sposoby na ukrycie siwych włosów, czyli płukanki przyciemniające

Jeśli jednak nie chcemy poddawać naszych włosów farbowaniu, z pomocą również przychodzą naturalne metody ukrywania siwych włosów. Warto wypróbować ich sposób działania i samej ocenić jakie efekty możemy dzięki nim osiągnąć. Są bezpieczne dla włosów i szybkie w wykonaniu.

Poznaj kilka najlepszych płukanek, które przyciemnią siwe włosy:

Płukanka z łupin orzechów włoskich

Potrzebujemy około garści łupin orzechów włoskich. W tym celu obierz po prostu orzechy i zalej łupiny 2 szklankami wrzącej wody. Aby uzyskać przyciemniającą płukankę należy parzyć łupiny pod przykryciem przez godzinę. Po otcedzeniu i ostudzeniu, przelewamy płukanką umyte już włosy. Ten sposób świetnie nadaje się dla kobiet, które mają ciemne włosy. Łupiny z orzechów włoskich skutecznie przyciemniają włosy, dodając im również blasku i pogrubinia.

Płukanka z łupin cebuli

Jest to płukanka przeznaczona dla brunetek i rudowłosych. Nada pięknego miedzianego odcienia siwych kosmykom. Przygotowuje się ją tak samo, jak płukankę z łupin orzechów włoskich. Około garś łupin cebuli zalewamy 2 szklankami gorącej wody i zostawiamy pod przykryciem przez godzinę czasu. Następnie, ostudzoną płukanką przelewamy umyte włosy.

Płukanka z czarnej herbaty

Czarna herbatra również polecana jest ciemnowłosym kobietą. Wystraczy zaparzyć 4-5 torebek czarnej herbaty z około 2 szklankami wody i pozostawić pod przykryciem 30 min. Stosujemy ją jak każdą inną płukankę, czyli polewamy nią umyte włosy. Czarna herbata nada ciemniejszy odcień siwym pasmą.

Płukanka z rumianku i cytryny

Jest to płukanka przeznaczona do włosów blond. Nie przyciemni włosów, ale nada im bardziej jednolity kolor. Poza właściwościami koloryzującymi, również pięknie odświeży skórę głowy i doda blasku włosom. Przygotujemy ją zaparzając 2-3 torebki pod przykryciem przez ok 30 min i dodając do niej sok z półowy cytryny. Ostudzoną płukanką przelewamy umyte, jasne włosy.