Ciekawostki
2018-07-07

10 rzeczy, które niszczą włosy!

Posiadaczki grubych i zdrowych włosów są mniej narażone na zniszczenia, które nieświadomie możemy sprawiać włosom. Gorzej, jeżeli nasze włosy są w złym stanie - cienkie lub poddane juz wielu zabiegom fryzjerskim. Wówczas zniszczenie włosów może przyjść bardzo łatwo... Przedstawiamy największych niszczycieli włosów!

1. Rozjaśnianie

Rozjaśnianie włosów to zabieg, który zdecydowanie ma najgorszy wpływ na strukturę naszych włosów. Dzieje się tak, ponieważ rozjaśniacze mają za zadanie usunięcie barwnika z włosów, czyli melaniny. Aby do tego doszło konieczne jest mocne rozchyelnie łuski, aby preparat rozjaśniający mógł wniknąć do środka. Po drodze niestety zostaje zniszczony cement międzykomórkowy, którego zadaniem jest ochrona i łączenie łusek włosa, w efekcie rozpulchniając i osłabiając włos. Im mniej melaniny we włosie, tym włos jest bardziej pusty w środku, czyli delikatny i słaby. Do tego ulega zniszczeniu naturalna keratyna, czyniąc włosy mocno uwrażliwionymi.

Dlatego przed podjęciem decyzji o rozjaśnianiu włosów należy zastanowić sie nad kondycją naszych włosów. Jeśli jeszcze przed zabiegiem nasze włosy nie są w dobrym stanie, możemy mieć pewność, że po rozjaśnianiu będzie dużo gorzej. Często takich włosów nie da się juz odratować i jedyne co pozostaje, to obcięcie zniszczonych pasm. Żadne maski, odżywki ani kuracje nie są w stanie przywrócić stanu włosów z przed rozjaśniania. Jeśli natomiast kondycja włosów przed zabiegiem jest zadawalająca, możemy zdecydować się na profesjonalne rozjaśnianie, wyłącznie w dobrym salonie fryzkierskim.

Wiedza fachowca plus dobre kosmetyki zapobiegą zniszczeniu włosów. Pamiętajmy też, że mimo dobrej kondycji włosów, należy bardzo ostrożnie podchodzić do zabiegu rozjaśniania włosów. Bezpiecznie będzie podjaśnić kosmyki o 2-3 tony. Aby uzsykać wymarzony odcień blond włosów na swojej głowie, potrzebny jest również czas i cierpliwość. Tylko wtedy będziemy mogły cieszyć się zdrowymi i jasnymi włosami.

2. Prostownica, lokówka, suszarka

Kolejną rzeczą, która ma wyjątkowo zły wpływ na kondycję włosów jest nieumiejętne i nadmierne stosowanie urządzeń do stylizacji włosów na gorąco. Oczywiście, nie chodzi o to aby rezygnować z tych urządzeń, ale aby zacząć ich świadomie używać. Przed rozpoczęciem suszenia czy stylizacji włosów, należy koniecznie zabezpieczyć włosy produktem termoochronnym. Dzięki temu włosy będą dużo mniej narażone na bezpośrednie działanie wysokiej temperatury. Na rynku istnieje wiele produktów, które zawierają termochoronę. Mogą to być kremy do włosów, odżywki bez spłukiwania, olejki do włosów, balsamy, lotiony i wiele innych.

Przed suszeniem włosów, produkt nakładamy na wilgotne i delikatnie osuszone ręcznikiem włosy. Kolejną kwestią jest temperatura suszarki. Temperatura strumienia nie powinna przekraczać 60 stopni. Jest to niezmiernie istotne aby nie wyrządzić krzywdy naszym włosom! Podczas suszenia, kiedy suszarka ustawiona jest na najwyższą temperaturę, dochodzi do zmiany skupienia wody, która znajduje się we włosie - w parę wodną. Proces ten sprawi, że keratyna ulegnie zniszczeniu, niszcząc również strukturę włosa. Susząc włosy pamiętajmy również o zachowaniu odpowiedniej odległości suszarki od włosów. Przegrzewając skórę głowy, możemy doprowadzić do łysienia! Używając prostownicy czy lokówki, również należy zachować szczególną ostrożność. Aby efekt był zadawalający, potrzebujemy wyższej temepratury niż w przypadku suszarki. Dlatego te urządzenie powinny być zdecydowanie rzadziej przez nas używane. Dobierając wysokość tenperatury prostownicy czy lokówki należy kierować się przede wszystkim kondycją naszych włosów. Jeśli włosy są rozjaśniane i delikatne, temperatura urządzenia powinna być dużo niższa niż w przypadku włosów ciemnych i grubych.

Przyjmuje się, że w wypadku włosów jasnych, bezpieczna temperatura nie powinna przekraczać 160/170 stopni. Przy włosach grubych możemy zwiększyć temperaturę do 190/200 stopni. Zawsze pamiętajmy o zastosowaniu uprzednio preparatu zabezpieczającego włosy. Aby włosy nie uległy zniszczeniu prostownica czy lokówka powinna być używana okazjonalnie. Przy codziennym stosowaniu tych urządzeń, niestety nasze włosy ulegną osłabieniu. I co najważniejsze! Nigdy nie używajmy tych dwóch urządzeń na wilgotne włosy! Spowoduje to nieodwracalne spalenie włosów.

3. Mechaniczne uszkodzenia włosów

Włosy mogą ulec zniszczeniu poprzez ich mechaniczne niszczenie. Chodzi tu głównie o:

  • nieodpowiednie czesanie włosów, czyli czesanie włosów od nasady, zamiast zaczynając od końców włosów, używanie słabej jakości szczotek lub grzebieni, które dodatkowo szarpią włosy, czesanie włosów mokrych, uszkadzając w ten sposób wrażliwą łuskę włosa.
  • mocne wycieranie włosów ręcznikiem również potrafi zniszczyć włosy. Aby temu zapobiec używajmy do tego celu miękkich, bawełnianych koszulek. Odsączając włosy z nadmiaru wody nie pocierajmy ich materiałem, jedynie delikatnie odciskajmy nadmiar wody.
  • pocieranie włosów o poduszkę poczas snu. Tutaj najlepiej sprawdzi się związanie włosów w delikatny, luźny warkocz. Łuska włosa nie będzie narażona na pocieranie o poduszkę, zmieniszając ryzyko zniszczeń. Dodatkowo przed snem możemy wetrzeć w końce włosów kropelkę olejki nawilżającego.
  • przygniatanie włosów torebkę, zahaczanie o kolczyki, łańcuszki. Dzieje się tak głownie przy długich włosach. Na to nie ma dobrej rady, przede wszystkim musimy zwracać uwagę aby tak się nie działo i unikać biżuteri, która może niszczyć nasze włosy.

4. Nieodpowiednia pielęgnacja włosów

Dobór odpowiednich, pielęgujących kosmetyków ma duże znaczenie w dbaniu o włosy. Kiedy używamy zbyt mocnych szamponów myjących lub kiedy nie używamy regularnie odżywek, zniszczenie włosów gwarantowane. Dlatego świadoma pielęgnacja może ochronić nasze włosy przed utratą kondycji.

5. Nieodpowiednia fryzura

Zbyt ciasno związane włosy, używanie metalowych spinek i gumek z metalowym zakończeniem także ma zły wpływ na stan włosów. Starajmy się aby nasza fryzura nie 'ściągała' za mocno włosów, aby kucyki i koki nie były zbyt długo noszone na samym czubku głowy i aby akcesoria do włosów były wykonane z delikatnego materiału. Unikniemy w ten sposób wypadania i łamania się włosów.

6. Przedłużanie włosów

Długie włosy to marzenie wielu kobiet. Są synonimem kobiecości i piękna. Kiedy jednak zmagamy się z problemem wolno rosnących włosów, lub kiedy znudziła nam się krótka fryzura, decydujemy się na zabieg przedłuzania włosów. O ile przedłużanie włosów jest wykonane przez profesjonalistę, o tyle zabieg jest zupełnie bezpieczny dla kondycji naszych włosów. Do tego jednak dochodzi dalsze dbanie o przedłuzone włosy i metoda na którą się zdecydujemy. Przedłużanie włosów polega na doczepieniu dłuższych pasm włosów do naszych, przy użyciu kleju, zgrzewów, zacisków, taśm czy warkoczyków.

Metod jest na prawdę wiele do wyboru, najważniejsze to wybrać odpowiednią do swojego rodzaju włosów. Nie umiejętne założenie pasm, za duża ilość włosów, słaba jakoś produktów i nieodpowiednia pielęgnacja, potrafią doprowadzić do tego, że nasze włosy zaczną się mocno niszczyć i wypadać. W efekcie zostawiając nas z jeszcze krótszymi włosami niż przed zabiegiem.

7. Zła dieta

Zaburzenia odżywiania, brak regularnych posiłków i niedostarczanie odpowiedniej ilości witamin i minerałów ma niszczący wpływ na nasze włosy. Starajmy się aby dieta była urozmaicona i dostarczała nam przede wszytskim witamin. Należy również pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Pamiętajmy, że składniki odżywcze w pierwszej kolejności trafiają tam, gdzie jest ich największe zapotrzebowanie. Aby włosy mogły zdrowo rosnąć i być mniej narażone na czynniki zewnętrzne należy wzmacniać je od środka. Witamina B, żelazo, wapń, biotyna to niezbędne witaminy dla zdrowia naszych włosów.

8. Stres

Stres jest nieodłączną częścią codziennego życia. Bywa nieprzyjemny leczy często mobilizujący. Gorzej kiedy nie potrafimy sobie z nim radzić. Wtedy jego wpływ potrafi destrukcyjnie działać na kondycję naszych włosów. Wtedy najczęstszym problemem bywa wypadanie i łysienie włosów. Jest to bardzo krępująca przypadłość, która tylko napędza koło zmartwień. Do tego często dochodzi zahamowanie wzrostu nowych włosów i utrata melaniny- sprawiając, że nasze włosy siwieją. Walka z nadmiernym stresem nie jest łatwa ale możliwa do pokonania. Warto poświęcić wiecej uwagii tym rzeczą, które nas relaksują i uspakajają. Dobrze sprawdzą się również napary z ziół wyciszających nasz organizm tj. melisa. W trudnych sytuacjach warto skorzystać z pomocy psychologa, zdrowia psychiczne jest bardzo ważne i należy o nie mocno dbać.

9. Brak regularnego podcinania włosów

Naturalne jest to, że z czasem końce włosów ulegają czynnkiom zewnętrznym czy zabiegom fryzjerskim. Włos na końcachn zaczyna się rozdwajać i nie wygląda estetycznie. Bardzo ważne jest aby regularnie odwiedzać fryzjera w celu podcięcia zniszczonych końcówek włosów. Zapobiegnie to dalszemy niszczeniu wyższych partii włosów i pozowli włosom ładnie rosnąć. Aby zachować zdrowie i ładny wygląd włosów, dobrze jest podcinać włosy co 2-3 miesiące. Nie musi być to duża ilość, przy regularnym podcinaniu wystarczy usunąc 1-1,5 cm.

10. Czynniki atmosferyczne

Wiatr, mocne słońce, mróz - czynniki zewnętrzne potrafią pogorszyć stan naszych włosów. Aby temu zapobiec należy przede wszytskim pamiętać o odpowiednim zabezpieczaniu włosów przed tym narażeniem. Latem, kiedy słońce praży, idealnie sprawdzą się kosmetyki do włosów z filtrem UV, natomiast zimą nie zapominajmy o czapce, która ochroni włosy przed szkodliwym działaniem mrozu. Aby zabezpieczyć włosy przed wiatrem, który z pewnością spowoduje plątanie się włosów, warto przed wyjściem z domu zabezpieczyć włosy delikatnym upięciem. I pamiętajmy o odżywianiu włosów! Kiedy warunki atmosferyczne mogą nie sprzyjać włosom, zabezpieczajmy je dodatkowo nawilżającą odżywką bez spłukiwania.