Porady
2018-05-24

6 sposobów na dodanie świeżości włosom

Jeśli Twoje włosy wyglądają dobrze tylko w dniu, w którym je umyłaś, lub co gorsza, już po kilku godzinach tracą świeżość, z pewnością cierpisz na przetłuszczającą się skórę głowy.

Problem potrafi być zmorą dla wielu z nas, jednak głowa do góry, istnieją sposoby, które na prawdę potrafią wydłużyć czas między kolejnym myciem oraz dodać włosom świeżości.

Poznaj 6 sposobów na dodanie i przedłużenie świeżości twoich włosów

1. Zbawienne działanie suchego szamponu
Zapewne już słyszałaś o jego istnieniu. Ma on wiele zwoleniczek jak i przeciwniczek. Wszystko zależy od tego, czy suchy szampon jest dobrany do rodzaju naszych włosów i czy jest umiejętnie przez nas stosowany. Suchy szampon ma postać białego proszku, dlatego jeśli jesteś posiadaczką ciemnych włosów, najlepiej sprawdzą się suche szampony przeznaczone do włosów brązowych. Nadaja one ciemniejszy odcień, przez co ich używanie jest dużo łatwiejsze.

Ale zacznijmy od tego, jak poprawnie stosować suchy szampon? Przed użyciem należy dobrze wstrząsnąć produkt. Następnie, przedziałek po przedziałku, z odległości ok 15-20 cm pryskamy włosy przy skórze głowy. Na włosach pojawi się biały nalot, który ma za zadanie absorbować nadmiar sebum. Pozostawiamy produkt na 3-5 minut i następnie, najlepiej przy użyciu papierowego ręcznika lub chusteczki wcieramy go delikatnie w skórę głowy.

Ostatnim etapem jest dokładne wyczesanie włosów, w celu pozbycia się nadmiaru produktu. Suchy szampon jest świetnym produktem przedłużającym świeżość włosów jak również dodającym im objętości. Pamiętajmy jednak, że nie jest to produkt myjący i nie może zastąpić nam zwykłego, myjącego szamponu.

2. Letnia woda
Kolejnym sposobem na wydłużenie czasu świeżości włosów jest stosowanie podczas mycia letniej wody. Gorąca i bardzo ciepła woda wysusza skórę głowy, w efekcie zmuszając ją do produkcji sebum. Jeśli zmagamy się z tym problemem, używajmy letniej lecz nigdy zimnej wody.

3. Ziołowe płukanki
Naturalne, domowe płukanki potrafią świetnie zwalczać problem przetłuszczającej się skóry głowy. Są zupełnie bezpieczne i proste w wykonaniu. Najlepiej sprawdzi się płukanka z pokrzywy. To naturalne zioło ma właściwości odświeżające, bakteriobójcze, zmniejszające łojotok.

Jednak pokrzywa potrafi czasami przyciemnić nasze włosy, dlatego jeśli nosisz jasne włosy, zalecamy stosowanie płukanki z rumianku. Rumianek również doskonale doda świeżości twoim włosom. Jak zrobić taką płukankę? Niezależnie czy używasz pokrzywy czy rumianku -  zalej 2 torebki wrzącą wodą i zaparzaj ją pod przykryciem przez 30 min. Po ostudzeniu napar nadaje się do użycia. Stosujemy go zawsze w końcowej fazie mycia włosów, czyli po spłukaniu już odżywki z włosów. Powoli polewaj nią skórę głowy.

4. Nigdy nie nakładaj odżywek na skórę głowy!
Jest to zasada, której musisz koniecznie przestrzegać. Maski i odżywki nakładane na skalp, będą mocno obciążały przetłuszczającą się skórę głowy. Nie znaczy to, że masz zrezygnować z tego typu produktów. Nawilżanie włosów jest bardzo ważne, jednak w tym przypadku należy nakładać odżywki tylko na końce włosów, od wysokości ucha/brody. Jeśli twoje włosy są wyjątkowo przetłuszczające się, możesz spróbować używać odżywek w spray'u - bez spłukiwania.

5. Nie dotykaj włosów
Jeśli nie chcesz aby twoje wlosy szybko straciły swoją świeżość, musisz postarać się jak najmniej je dotykać w ciągu dnia. Przeczesywanie włosów palcami, dotykanie ich, sprawia że włosy w tempie ekspresowym będą wyglądały na nieświeże.

6. Nie obciążaj włosów
W przypadku włosów przetłuszczających się, mniej znaczy więcej. Staraj się nie obciążać włosów nadmiarem kosmetyków. Podczas mycia, zwiększona ilość szamponu wcale nie zapobiegnie ich przetłuszczaniu, przeciwnie, może sprawić że skóra głowy będzie mocniej przesuszona, co będzie ja zmuszało do zwiększonej produkcji łoju. Również z umiarem należy stosować produkty do stylizacji, tj pianki czy lakiery. Olejki nakładaj tylko na końce włosów, używając ich w wyższych partiach fryzury narażasz się na szybszą utratę świeżości włosów.