Porady
2018-07-16

Jak uratować zniszczone włosy?

Czy istnieje ratunek dla bardzo zniszczonych włosów? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak możesz sobie pomóc!

Częste farbowanie, mocne rozjaśnianie, nadużywanie urządzeń do stylizacji włosów na gorąco, zła dieta i nieodpowiednia pielęgnacja -  to wszystko może doprowadzić do mocnego zniszczenia włosów. Czy istnieje sposób na odratowanie takich włosów? Wszystko zależy od poziomu uszkodzenia jaki doznały nasze włosy. Poniższy artykuł może pomóc w odbudowie zniszczonych włosów.

Jak rozpoznać czy nasze włosy są zniszczone?
Włosy zniszczone to włosy suche i matowe. Brakuje im elastyczności, witalności i blasku. Końce są rozdwojona, a sam włosy bardzo kruchy i łamliwy. Na końcach włosów często można zauważyć białe kuleczki, które świadczą o dużym uszkodzeniu. Takie włosy najczęściej też mocno wypadają. Są cienkie, przerzedzone i bardzo słabe.

Jak odbudować zniszczone włosy?
Zadanie nie jest proste, bo włos zniszczony jest najgorszym rodzajem włosa. Przede wszystkim musimy uzbroić się w cierpliwość i dużą systematyczność aby osiągnąć poprawę stanu włosów. 

Sposoby na uratowanie zniszczonych włosów:

1. Poznaj swojego wroga!
Na wstępie musimy zdać sobię sprawę z tego, co zrujnowało kondycję naszych włosów. I tak jak wcześniej wymieniliśmy, może to być zbyt częste farbowanie, rozjaśnianie lub używanie prostownicy czy suszarki. Świadomość to pierwszy krok do tego aby móc rozpocząć walkę ze zniszczeniem. 

2. Zrezygnuj z chemicznych zabiegów fryzjerskich
Niestety, jeśli chcesz odbudować zniszczone włosy, musisz na jakiś czas zrezygnować z farbowania, rozjaśniania czy trwałej ondulacji. Chemiczne zabiegi mają drażniący wpływ na strukturę włosa. Przy mocnym zniszczeniu, stosująć takie zabiegi, mamy bardzo niewielkie szanse na poprawę kondycji włosów. Jeśli Twoje włosy są z natury ciemne, a do tej pory nosiłaś jasny blond, najrozsądniej będzie przyciemnić włosy do koloru Twoich naturalnych włosów. Duży, ciemny odrost kontarstujący z jasnymi końcami ( o ile nie jest to ombre) nie wygląda estetycznie. Poza tym skoro posiadasz już zniszczone włosy w kolorze farbowanego blondu, to duże prawdopodobieństwo, że właśnie rozjaśnianie doprowadziło do takiego stanu twoje włosy. Jak ratować się przy włosach ciemnych, które zaczeły już siwieć? Rozwiązaniem jest punktowe farbowanie włosów, czyli nakładanie farby jedynie w tych miejscach gdzie występują siwe włosy. Ostatecznie możesz poprosić fryzjera o zastosowanie bardzo delikatnych tonerów do włosów, które działają dużo delikatniej niż tradycyjne farby do włosów.

3. Pozbądź się najmocniej zniszczonych końców
Cięcie pewnie będzie nieuniknione jeśli nasze włosy są mocno uszkodzone. Zazwyczaj końce włosów są w opłakanym stanie, rozdwojone i przesuszone. Takich włosów niestety nie naprawimy nawet najlepszą maską i regularną pielęgnacją. Pozbądź się tych końców włosów, które fryzjer wskaże jako niemożliwe do naprawienia. Niekoniecznie musi to być krótka fryzura, jednak pozbycie się tego co najgorsze umożliwi odbudowę i zabezpieczy resztę włosów przed zniszczeniem i wykruszeniem. Świetnym pomysłem może być zastosowanie przez fryzjera gorących nożyczek. Dzięki wysokiej tempereturze podczas strzyżenia, ścina się białko we włosach, powodując że końce włosów zostają scalone i zabezpieczone. Są wtedy mniej podatne na dalsze rozdwajanie. Jednak jeszcze nie każdy salon posiada w ofercie taką usługę. 

4. Specjalna pielęgnacja włosów zniszczonych
Tutaj należy przyłożyć dużą uwagę do produktów jakich będziemy używać w codziennej pielęgnacji. Szukajmy szamponów o delikatnym składzie myjącym, lecz jednocześnie mocno regenerującym. Jeśli chodzi o nawilżenie to najlepiej postawić na mocne maski odbudowujące. Maski w odróżnieniu od odżywek są mocniej skoncentrowane, czyli zawierają większą ilość składników aktywnych. Zatem jakich składników najlepiej szukać w składzie produktów, które pomogą odbudować zniszczone włosy? Doskonale sprawdzą się:

 • ceramidy, czyli lipidy które uzupełnią ubytki w łusce włosa
 • gliceryna której zadaniem jest mocne nawilżanie suchych włosów
 • keratyna, czyli proteina, która jest podstawowym budulecem włosa
 • masło shea to wysokiej jakości olej, który zawiera wiele niezbędnych witamin dla utrzymania zdrowia włosów. Masło shea wygładzi zniszczone włosy i doda im siły
 • olejek z pestek moreli jest kolejnym wysokowartościowym olejem, który ma działanie silnie regenerujące
 • olejek z orzechów makadamia, doskonale sprawdzi się w pielęgnacji włosów kruchych i zniszczonych, zawiera wiele naturalnych lipidów olejek ze słodkich migdałow jest lekkim olejkiem, który także działa regenerująco. Dobrze sprawdzi się przy włosach cienkich ponieważ na pewno ich nie obciąży
 • proteiny pszenicy są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Odbudują uszkodzone pasma i ułatwią układanie włosów

5. Olejowanie włosów
Moc olejowania znana jest nie od dziś. Jest to prosty, naturalany i bardzo skuteczny sposób na poprawę kondycji uszkodzonych włosów. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni olej do odbudowy włosów i regularnie go stosować. Olejowanie włosów polega na wcieraniu oleju w skórę głowy i długość włosów. Można stosować go na włosy suche jak i wilgotne. Same musimy spróbować, który sposób nam bardziej odpowiada. Włosy olejujemy przed umyciem i im dłużej pozostawimy olej na głowie, tym lepiej. W przypadku dużego zniszczenia włosów zaleca się olejowanie włosów na noc. Wystarczy związać włosy w delikatnego warkocza i zabezpieczyć poduszkę przed ewentalnych pobrudzeniem. Wybierając olej należy zwrócić uwagę na to aby był to olej wyłącznie naturlany, tłoczony na zimno i nierafinowany. Oleje które dobrze sprawdzą się w pielęgnacji włosów zniszczonych to: 

 • olej krokoszowy
 • olej lniany
 • olej winogronowy
 • olej wiesiołkowy
 • olej kukurydziany
 • olej bawełniany

6. Zrezygnyuj z suszarki i prostownicy
Na jakiś czas schowaj do szuflady urządzenia do stylizacji włosów na ciepło. Wysoka temperatura będzie dodatkowo przesuszała włosy, które teraz są i tak mocno narażone na wszytskie czynniki zewnętrzne. Ważne jest jednak to, aby nie kłaść się spać w mokrych włosach. Wilgotne włosy mają rozchylona łuskę, która niszczy się poprzez pocieranie głowy o poduszkę. Dlatego aby uniknąć tego problemu, spróbuj myć włosy wystarczająco wcześniej przed położeniem się do łożka, tak aby mogły swobodnie wyschnąć.

7. Dieta i suplementy 
Jedzenie daje dużą możliwość regeneracji organizmu jak również i włosów. Starajmy się dostarczać sobie odpowiedniej dawki owoców i warzyw, które dostarczają niezbędnych witamin do zachowania zdrowia. Ważne jest nawadnianie organizmu. Dzięki temu włosy będą bardziej nawilżone i odporne na uszkodzenia. Również warto zacząć stosować suplementy diety, które pomogą odratować zniszczone włosy. Szukajmy produktów zawierających w składzie biotynę, która przyspieszy wzrost włosów i zapobiegnie ich wypadaniu, kwas pantetonowy, który pobudzi łodygę włosa do produkcji keratyny, dodatkowo korzystnie wpłynie na produkcję sebum, które ochroni i nawilży włosy, witaminę A która wspomoże krązenie krwi, witaminę E która zadziała jak antyoksydant, dodatkowo pobudzając włosy do wzrostu, witamine B6 działając dotleniająco na skórę głowy oraz cynk, który wspomaga gęstość włosów. 

Stosując powyższe zasady mamy szansę uratować zniszczone i osłabione włosy. Wszystko jednak zależy od naszej determinacji i systematyczności. Aby zobaczyć pierwsze efekty potrzebujemy cierpliwości i czasu. Pamiętajmy, że włos zniszczony potrzebuje specjalnego traktowania aby nie ulec zupełnemu zniszczeniu. Naprawa kondycji wymaga od nas dużo pracy i poświęconego jej czasu, jednak jest możliwa do wykonania! Powodzenia!