Porady
2018-03-29

Keratynowa odbudowa włosów

Suche, łamliwe i puszące się włosy to zmora wielu kobiet. Do tego struktura, która wyglądem nie przypomina ani pięknych loków, ani gładkiej tafli włosów...

Jak sobie radzić z takimi włosami, kiedy czas nie pozwala nam na mozolna stylizację? Potrzeba matką wynalazków, i tak już jakiś czas temu, brazylijki odkryły świetną metodę na wygładzenie swoich niesfornych włosów. Zabieg keratynowej odbudowy i prostowania włosów podbił serca wielu kobiet na całym świecie. Czym jest keratyna? Na czym polega zabieg keratynowego prostowania włosów?

Czym w ogóle jest keratyna?
Keratyna jest białkiem, czyli podstawowym budulcem włosa. Odpowiada za jego sprężystość i elastyczność. Dzięki niej włosy są zdrowe i błyszczące, natomiast jej niedobór sprawia, że kosmyki ulegają zniszczeniu. Końce są rozdwojone, struktura mocno porowata a łuska rozchylona i podatna na wiele zniszczeń.

Co sprawia, że tracimy naturalną keratynę z włosów?
Największym winowajcą są zazwyczaj nieodpowiednio przeprowadzone chemiczne zabiegi fryzjerskie. Zbyt mocne rozjaśnianie, źle przeprowadzona koloryzacja, trwała ondulacja, używanie nieprofesionalnych farb do farbowania włosów. To wszystko potrafi wyrządzić największą szkodę.

Do tego nieodpowiednia pielęgnacja, brak regularnego nawilżania czy stosowanie zbyt wysokiej temperatury do stylizacji włosów, bez uprzedniej termicznej ochrony. Jednak istenieją również takie rodzaje włosów, które z natury są suche i niesforne. Są to włosy wysokoporowate, gęste i kręcone.

Keratynowa odbudowa włosów
Na wstępie należy zaznaczyć, że zabieg ten powinien zostać przeporwadzony jedynie przez osoby wykwalifikowane, używając wyłącznie produktów wysokiej jakości. W przeciwnym razie, zamiast uzyskać piękne i zdrowe włosy, możemy skończyć z popalonymi i zniszczonymi kosmykami, które już ciężko będzie móc odratować.

Zabieg keratynowej odbudowy polega na wprowadzeniu płynnej keratyny w głębokie warstwy włosów. Aby móc wprowadzić i utrwalić keratynę, fryzjer musi najpierw oczyścić włosy specjalnie przeznaczonym do tego szamponem. Szampon ten ma na celu delikatne lecz skuteczne rozchylenie łuski włosa, przygotowując włos do wchłonięcia keratyny.

Następnie, w zależności od rodzaju keratyny, fryzjer wprowadza produkt pasmo po paśmie w wilgotne lub suche włosy. Istotne jest to, aby produkt był bardzo dokładnie wporawdzony w każdego włosa, w przeciwnym razie może dojść do dużego uszkodzenia struktury.

Kolejnym krokiem jest wysuszenie włosów przy użyciu chłodnego nawiewu suszarki i wprasowanie produktu w pasma, używając do tego prostownicy nagrzanej do wysokiej temperatury. Wysokość temperatury jest dobierana indywidualnie do każdego rodzaju włosa.

Dzięki tej czynności zostają uzupełnione wszystkie ubytki w strukturze włosa. Włosy nabierają siły, są elastyczne, błyszczące i zdrowe. Zabieg keratynowej odbudowy włosów kojarzy się głównie z prostymi włosami. Tak na prawdę jest to efekt uboczny zabiegu, którego głownym celem jest ich dogłębna odbudowa.

Efekty po zabiegu i pielęgnacja włosów
Włosy po keratynowej odbudowie są niesamowicie nawilżone, łuski są zamknięte i wygładzone, dając piękny blask włosom. Dzięki temu włosy są również dobrze zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Do tego codzienna stylizacja włosów skraca się do minimum. Kosmyki są zdrowe i nie wymagają układania aby dobrze wyglądać.

Efekty zabiegu, w zależności od rodzaju i pielęgnacji włosów, utrzymują się od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie należy stosować odpowiednie kosmetyki pielęgnujące. Są to szampony delikatnie oczyszczające, takie które nie zawierają w składzie SLS-ów, oraz maski i odżywki posiadające w składzie keratynę.