Porady
2018-01-19

Jak zostać fryzjerem?

Dużo zależy od Twojej sytuacji życiowej i oczekiwań. Początki bywają trudne, ale odpowiednia ilość zapału wystarczy na start. Poniższy tekst pomoże Ci rozpocząć przygodę z fryzjerstwem.

Jak w ogóle zacząć?

Samo czytanie artykułu jest jakimś początkiem. Fryzjerstwo posiada różne działy, więc odpowiedni wybór może być strzałem w 10, ale… Generalnie fryzjer powinien zajmować się wszystkim: koloryzacją, strzyżeniem damskim/męskim, pielęgnacją i innymi. Czy chciałbyś korzystać z usług hydraulika, który potrafi podłączyć pralkę, ale nie potrafi wymienić uszczelki? Raczej nie. Tak samo jest w tej branży.

Szkoła fryzjerska

Jest to podstawowa część kariery fryzjera. Ile trwa szkoła? Od dwóch miesięcy nawet do 4 lat. Ofert edukacyjnych jest bardzo dużo, jedynym ograniczeniem może być Wasz wiek.

Jeżeli jesteś młodszą osobą (14-18 rok życia) to najlepszym rozwiązaniem jest wybór szkoły zawodowej lub technikum. Takie szkoły oferują teorię oraz praktykę na zajęciach.

Jeżeli jesteś starszą osobą (18 lat i więcej), prawdopodobnie posiadasz już średnie wykształcenie. Więc najlepszy wybór to skorzystanie ze szkoleń, kursów lub niepublicznych szkół fryzjerskich organizujących zajęcia weekendowo lub dziennie. Ofert też jest bardzo dużo, dlatego opisałem to w innym artykule.

Praktyki i staże

Z reguły trwają od kilku miesięcy nawet do (uwaga) kilku lat. Na tym etapie musisz mieć jakiś początek za sobą: ukończoną szkołę. Najbardziej popularną metodą znalezienia praktyk są lokalne urzędy pracy lub bezpośrednie poszukiwanie w salonach fryzjerskich w Twojej okolicy. Z reguły nie ma problemów z przyjęciem na staż, jednak trzeba się trochę nachodzić.

 

Kursy i szkolenia

Najlepiej korzystać z nich od razu po rozpoczęciu pełnoetatowej praktyki lub pracy. Doświadczenia nigdy dość. Dzięki nim poznasz nowych ludzi, a przede wszystkim techniki fryzjerskie. Są to idealne miejsca na poznanie trendów, inspiracji i nowości ze świata mody i urody.

 

Codzienność

To najtrudniejszy okres. Nauka jest czymś w rodzaju oczekiwania na pracę. Praca natomiast szybko stanie się rzeczywistością, którą potrafi być różna.