Porady
2018-03-20

Jak prawidłowo myć włosy?

Poznaj 10 kroków prawidłowego mycia włosów, dzięki którym twoje włosy ci się odwdzięczą!

Mycie włosów - na pozór czynność, która wydaje się być oczywiście prostą, jednak nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele błędów jesteśmy w stanie popełniać! Poniżej przedstawiamy jak powinno wyglądać prawidłowe mycie włosów aby zachować ich zdrowie i dobry wygląd. Mycie włosów krok po kroku.

Krok 1

Na początku należy zacząć od dokładnego rozczesania suchych włosów. Pomoże nam to w dalszych etapach mycia włosów i usunie nadmiar kosmetyków do stylizacji.

Krok 2

Włosy moczymy ciepłą wodą. Nie może być za zimna ponieważ łuska włosa nie otworzy się odpowiednio, jak i nie może być za gorąca, ponieważ grozi to przesuszeniem włosów oraz nadmiernym pobudzeniem pracy gruczołów potowych - co w efekcie sprawi, że włosy będą się mocniej przetłuszczać.

Krok 3

Szampon - przeważnie odpowiednia ilość szamponu odpowiada wielkości orzecha włoskiego. Szampon delikatnie rozcieńczamy z wodą, co ułatwi rozprowadzenie go na skórze głowy. Ważne jest aby szampon nakładać na skalp! Ociekająca piana doskonale poradzi sobie z umyciem włosów na długości. Podczas mycia wykonujemy delikatne, koliste ruchy, zaczynając od przedniej części głowy, dochodząc do bocznych i tylnich części głowy. Mycie głowy to świetny moment aby wykonać masaż skóry głowy!

Krok 4

W zalezność od częstotliwości mycia naszych włosów, musimy zdecydować czy jedno mycie szamponem oczyści nasze włosy. I tak przyjmuje się, że jeżeli myjemy włosy codziennie to nie ma potrzeby ponownego oczyszczania włosów, jednak przy nawet co 2 dniowym myciu, dobrze sprawdzi się drugie mycie. 

Krok 5

Pierwsze mycie włosów ma za zadanie oczyścić je z najwiekszego brudu, potu, kurzu i środków do stylizacji. Podczas tego mycia szampon zazwyczaj będzie gorzej się pienił. Jest to tak zwane mycie wstępne. Drugie mycie głowy, nazywane pielęgnacyjnym ma za zadanie dostarczyć naszym włosom składników pięlęgnujących. Należy pamiętać - aby szampon mógł zadziałać w 100% musi być na skórze głowy conajmniej przez minute!

Krok 6

Po oczyszczeniu włosów szamponem dobranym do potrzeb naszych włosów, należy bardzo dokładnie spłukać go wodą.

Krok 7

Nakładanie odżywki -  przed przystąpieniem do nawilżania włosów musimy koniecznie pamiętać o tym, aby włosy były bardzo dobrze odciśnięte z nadmiaru wody. Przed nałożeniem maski czy odżywki należy tę czynność powtórzyć 2-3 razy! Dopiero wtedy mamy pewność, że produkt nawilżający dostanie się do łuski włosa, a jego działanie nie będzie blokowane przez nadmiar wody.

Krok 8

Odżywkę czy maskę nakładamy na włosy od wysokości ucha. Nie nakładajmy jej na skórę głowy bo może to powodować dodatkowe obciążenie. Odżywkę trzymamy minimum 2 minuty. Jeśli mamy czas - maskę możemy potrzymać dłużej- 10-15 min.

Krok 9

Na koniec należy dokładnie spłukać odżywkę czy maskę z włosów, używając ciepłej wody. Zimna woda nie jest w stanie dokładnie usunąć produktu z włosów.

Krok 10

Ostatnie polanie włosów wodą dobrze jest zrobić wodą letnią- doskonale domknie to łuski włosów, sprawiając, że włosy bedą lepiej zabezpieczone, zdrowe i błyszczące.

Podsumowanie

Prawidłowe oczyszczanie włosów ma duże znaczenie w całej pielęgnacji włosów. Przygotowuje to włosy do dalszych zabiegów tj. stylizacja. Warto przyłożyć uwagę do tego w jaki sposób to robimy, a nasze włosy odwdzięczą się nam pięknym i zdrowym wyglądem.