Łupież to choroba skóry głowy, która polega na łuszczeniu się warstwy naskórka. Objawia się białym kawałkami martwej skóry, które można zaobserwować na włosach.
Głównym powodem powstawania łupieżu jest grzyb drożdżopodobny, który żyje na skórze głowy człowieka I nazywa sie Pityrosporum ovale. O ile ten nie posiada odpowiednich dla niego warunków rozwoju, nie jest groźny. Pityrosporum ovale najczęściej jest winowajcą powstawania łupieżu tłustego.
Kiedy skóra naszej głowy wytwarza nadmiar łoju i sebum, stwarza to idealne warunki dla rozwoju I rozmnażania się tego grzyba. Odchody tych drożdżaków powodują stany zapalne na naszej skórze głowy, objawiające się nadmiernym swędzeniem I łuszczeniem, co w efekcie daje nam łupież tłusty.
W przypadku posiadania suchej skóry głowy, ten drożdżak również może powodować u nas łupież. Dzieje się tak, kiedy nasza skóra jest wyjątkowo wrażliwa na Pityrosporum ovale. Jednak suchy łupież powstaje również poprzez nieodpowiednią pielęgnację skóry głowy. Szampony zawierające mocne detergenty myjące I wysuszające, nadmierne stosowanie pianek I lakierów do włosów, używanie zbyt ciepłej wody do mycia – to wszystko również może byc odpowiedzialne za powstawanie łupieżu suchego.
Na szczęscie łupież nie jest chorobą zaraźliwą i po konsultacji z dermatlogiem, można bez większego problemu się go pozbyć. Istnieje wiele szamponów dostępnych w aptekach do walki z łupieżem, jednak dobrze najpierw dowiedzieć się co powoduje jego powstawanie.